تالاب کانی برازان

تالاب کانی برازان در 30 کیلومتری شمال شهر مهاباد و بین روستاهای خورخوره و قره داغ واقع گردیده است. این تالاب در آبان ماه سال 86 به عنوان اولین سایت پرنده نگری کشور معرفی شده است. تالاب کانی برازان در قسمت شمالی حوزه آبریز رودخانه های مهابادچای و سیمینه رود واقع است که در شمال و شرق روستای قره داغ گستره شده و تا تالاب گروس امتداد می یابد. در منطقه کانی برازان تاکنون 45 گونه گیاهی از 35 جنس و 17 خانواده شناسایی شده است که این گیاهان 21 جامعه گیاهی را تشکیل می‌دهند. بیشتر گونه‌های شناسایی‌شده از خانواده اسفناج و گندمیان می‌باشند. در این تالاب تعداد 75 گونه پرنده آبزی و کنار آبزی متعلق به 11 خانواده شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشکی‌زی این تعداد به بیش از 180 گونه خواهد رسید.

گونه در خطر انقراض اردک سرسفید پلیکان خاکستری و گونه‌های حمایت‌شده اردک مرمری، فلامینگو، درنای طناز، قوی فریادکش، حواصیل‌ها، لک‌لک، باکلان، اردک تاجدار و گونه‌های غیر حمایت‌شده کشیم ها– غازها –مرغابی‌ها –آنقوت- چنگر –گلاریول – انواع پاشلک –چنگر نوک سرخ- انواع آبچلیک – خروس کولی و...در این تالاب زیست می‌کنند. بیش از 10 هزار قطعه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی سالانه به این تالاب مهاجرت می‌کنند.

صدای همهمه و فریاد پرندگان، انعکاس کم​نظیر مناظر در آب تالاب، بازی نی‌های بلند و زیبا با امواج کوچک آب، سنگ‌ها و صخره‌های پوشیده از خزه گلسنگ که حتی در اوج سرمای زمستان سبز و زیبا مانده‌اند و صدها جلوه طبیعی منحصربفرد دیگر در اطراف تالاب کانی برازان، ساعت‌ها شما را در آرامشی طبیعی غرق می‌کند. این تالاب زیستگاه انواع مختلف گونه‌های آبزی و کنار آبزی بوده و از تنوع بسیار غنی گونه‌های پرندگان برخوردار می‌باشد و یکی از زیباترین جاذبه  طبیعی در منطقه است که می‌تواند مورد بازدید دوستداران طبیعت قرار گیرد.

 منبع: http://sirwantours.blogfa.com/